logo portugalski słówka

LEWA REKLAMA SLOWKA.PL

REKLAMA
Ocena:    5 / 5
Liczba głosów:    1
 

Karnawał w Brazylii

Karnawał w Rio de Janeiro jest największą tego typu imprezą na świecie. Cała zabawa trwa przez pięć dni i nocy. Karnawał w Rio de Janeiro rozpoczyna się w piątek przed Środą Popielcową. Co roku na karnawał do Rio de Janeiro przyjeżdża około pół miliona turystów.

Karnawał w Rio jest swoistym aktem pożegnania rozkoszy cielesnych na czas postu. Dostarcza rozrywki ludziom na całym świecie i daje okazję do zapoznania się z kulturą brazylijską. Rozpoczyna się koronacją Tłustego Króla (King Momo), który otrzymuje od burmistrza miasta olbrzymie złote klucze.

Historia karnawału w Rio de Janeiro rozpoczęła się około 1850 roku, kiedy Portugalczycy wprowadzili zwyczaj maskarad i przebieranek. Brazylijczycy zaadaptowali ten zwyczaj do swojej kultury, czerpiąc z afrykańskich i indiańskich tradycji. Grupy ludzi defiladowały przez ulice, tańczyły i śpiewały. Podczas karnawału arystokracja przebierała się za zwykłych ludzi, kobiety ze wsi wyglądały jak księżniczki. To był jedyny czas w roku, gdy zapominano o klasach społecznych i każdy był równy.

Najsłynniejszym wydarzeniem karnawału w Rio de Janeiro jest Parada Samby - pokaz, w którym szkoły samby z Rio de Janeiro rywalizują ze sobą o miano najlepszej. Parada Samby jest czymś, co każdy powinien doświadczyć choć raz w życiu. Wydarzenie jest transmitowane na żywo w kilkunastu krajach.

The Sambodromo powstał w 1984 roku według projektu Oscara Niemeyera. Jest to miejsce narodzin samby. W Sambodromie jest miejsce dla 60 tysięcy widzów. Zaczyna się na ulicy Avenida Presidente Vargas, obok Praça Quinze i kończy się na Rua Frei Caneca. Wielki plac na końcu drogi, zwany Praça da Apoteose (Plac Ubóstwienia), jest zwieńczony olbrzymią rzeźbą w kształcie litery M. Sambodrom ma 700 metrów długości.

Co roku każda szkoła samby wybiera swój motyw przewodni na paradę. Może to być świętowanie jakiegoś szczególnego okresu w historii Brazylii, lub utożsamianie się z wybranymi zwierzętami lub żywiołami przyrody. Wszystkie stroje muszą być pomysłowe, kolorowe i oryginalne. często wykorzystywane są lustra, pióra, połyskujące tkaniny, jedwab, kamienie szlachetne i monety. Każda szkoła samby ma swoje charakterystyczne kolory. Całe wydarzenie przypomina tropikalną muzyczną imprezę. Ci, którzy byli świadkami takiej parady mówią, że jest to coś, czego nie można zapomnieć do końca życia.


Źródło: www.rio-carnival.net


Tagi: , , , , ,

Zaproponuj zmianę
REKLAMA


do góry
Copyright 2024 © slowka.pl Serwis należy do wydawnictwa Edgard jezykiobce.pl logo